top of page

        12 березня 2024 р. психологічною службою гімназії з учнями 9 класу було проведено ворк-шоп «Емоційний інтелект – важлива навичка для успішного майбутнього»,  на якому учні більше дізналися про емоційний інтелект; вчилися відстежувати власні емоції та почуття, навчитися давати їм назву, а також відстежувати власну реакцію на прояв почуттів інших; помічати неоднозначність емоційних станів; навчалися конструктивним способам трансформації свого емоційного стану.  

      Плекаємо стресостійкість

          Світ зараз є вкрай нестабільним, іноді незрозумілим, сповненим невизначеності та непередбачуваності. Особливо цінним ресурсом у ньому є усвідомлення і привласнення особистих опор.

          Саме це дає базове відчуття безпеки. Усвідомлення того, що так, ситуація складна, або навіть дуже складна, але я можу в ній бути, я можу її витримувати.

      Кожна людина має свій «унікальний код адаптації/виживання» під час проживання кризи. Цього висновку дійшов автор моделі «BASIC Ph» Муель Лаад (Shmuel Lahad), ізраїльский професор, разом з колегами.

       Вони провели дослідження серед людей, які перебували під обстрілами, у місцях бойових дій, та визначили шість ресурсних каналів подолання стресу та невизначеності. Це своєрідний «міст над прірвою», який допомагає людині «вирости» з кризової ситуації. З’єднати внутрішнє «Я» та зовнішній світ.

Кожна людина має свій власний досвід у використанні цих каналів і комбінує їх по-своєму. Індивідуальне поєднання цих каналів і є твоїм унікальним кодом подолання стресу.

Що це за канали?

      Емоції (Affect) — зробити щось в моменті, що швидко принесе тобі позитивні емоції. Наприклад, послухати музику, заспівати, пограти, подивитись на щось красиве;

Розум (Cognitive) — збирати і структурувати інформацію, аналізувати реальність, складати переліки задач, дій;

      Соціальна підтримка (Social) — звернутись за підтримкою близьких людей або до кваліфікованих спеціалістів, надавати свою підтримку іншим людям, занурюватись в суспільну роботу тощо.

Уява (imagination) — помріяти про майбутнє (навіть короткострокове), або навпаки звернутись до уявлень про щасливі моменти у минулому;

         Віра (belief and values) — знаходити опору на віру і духовні цінності. Це може бути віра в Бога, в людей чи в самого себе, свої сенси, свої здібності;

      Тіло (physical) — фізичні вправи та фізична діяльність. Відчути щось приємне в тілі: потискати домашню тваринку, порухатись так, щоб тілу стало добре, навіть потанцювати, доторкнутись до чогось приємного на дотик. Приготувати щось смачне і поїсти разом із сім’єю.

Дослідіть свої канали:

❓ Який канал запускається у тебе першим як реакція на стрес?

❓ Які додаткові канали включаються за ним або разом із ним?

❓ Які взагалі не включаються і їх варто розвивати?

Заголовок 2

Як не стати рабом стресу?

Перша і напевно найважливіша порада, для економії своїх нервових клітин – не намагайтеся все контролювати

Будь-яка проблема складається з 50% факторів, які ми можемо контролювати, та інших 50%, які нам непідвладні. Те, що вам непідвладне, приваблює вас як магніт притягує метал.
Однак, зациклюючись на факторах, які ви не можете контролювати, ви автоматично налаштовуєте себе на стрес і знову потрапляєте у замкнене коло, виходу з якого не бачите.

Пам'ятайте, що коли ви затиснуті в лещатах стресу, концентруватися потрібно тільки на тому, що у ваших силах виправити. Саме відчуття, що ви спроможні щось контролювати, збільшує вашу стресостійкість.  Фактично навіть однохвилинна візуалізація того, як ви змінюєте ситуацію на краще, наповнить вас позитивними емоціями та зменшить страх.

Які найкращі способи для висловлення своїх емоцій?

Самовираження – це чудовий спосіб ідентифікувати емоції та працювати з ними. Нижче ми пропонуємо список практик, які можуть допомогти у висловленні та переживанні емоцій.

МИСТЕЦТВО

Мистецтво може допомогти нам виразити, що ми відчуваємо, коли у нас немає слів або ми не хочемо їх використовувати. Існує багато різних способів використання мистецтва як самовираження. Ось кілька ідей, щоб почати:

Колаж: виріжте зображення з журналів і газет, які відгукуються вам та зображають ваші почуття. Наклейте їх на папір або листівку, щоб створити настрій-колаж.
Намалюйте дерево: намалюйте, яким би ви були деревом. Подумайте, чи воно високе, чи вічнозелене, чи фруктове чи квітне тощо.
Мандала: Мандала на санскриті означає коло. Це індуїстські та буддійські символи Всесвіту, які часто використовуються в медитації. Розмальовка мандали може допомогти вам розслабитися, і ви можете використовувати кольори, щоб виразити свої почуття. Ви можете знайти безплатні шаблони в Інтернеті або намалювати власні.

ЗАПИСИ У ЩОДЕННИК

Вести щоденник – це чудовий спосіб розібратися зі своїми почуттями, проблемами або цілями. Вам не потрібно писати щодня, тільки тоді, коли маєте бажання.

Писати можна в будь-який час доби.
Ви можете писати скільки завгодно, навіть використовуючи маркери, щоб виділити важливе, якщо хочете.
Ви можете писати від руки або друкувати свій щоденник, якщо вам це простіше - вирішувати вам.

КРЕАТИВНЕ ПИСЬМО

Креативне письмо – це потужний спосіб виразити свої емоції.

Ви можете спробувати написати вірші, оповідання чи навіть п’єсу.
Ви можете писати щотижня або як завгодно часто виділяти час, щоб створити свій художній світ.
Ви можете писати на комп'ютері чи від руки, видалити чи знищити після, або зберегти, щоб озирнутися – вирішувати вам.

ТРЕКЕР НАСТРОЮ

Фіксування настрою може допомогти вам визначити закономірності та відстежувати зміни. Ви можете спробувати різні способи:

Оцініть свої почуття за шкалою від 1 до 10 і записуйте це щодня.
Розфарбуйте відрізок кола або один квадрат у зошиті в клітинку.
Використовуйте колір, який відображає ваші почуття. Заповнюйте коло/клітинку протягом місяця, і у вас буде візуальне уявлення про свої почуття за цей час.
Використовуйте додатки. Доступно багато програм для відстеження настроїв. Майте на увазі, що деякі можуть бути платними.

НАПИШІТЬ ЛИСТ

Не для надсилання, тільки для вас.

Ви можете написати собі в минулому чи майбутньому, коханій людині, а можете й не мати конкретного адресата. Або ви можете звернутися до того, хто зробив вам боляче.
Написання листа може бути способом сказати те, що ви ніколи б не сказали особисто, не готові сказати вголос або ще не мали можливості нікому сказати. Іноді ми відчуваємо, що нам потрібно щось сказати комусь, але не завжди потрібно, щоб вони це почули.
Після того, як лист буде написаний, ви можете зберегти лист або знищити.

8 СПОСОБІВ ЯК СПРАВИТИСЯ ЗІ СТРАХОМ

✅ Дихати. Спробуйте дихати повільно. Вдих (рахуємо 1-2-3-4) — пауза (затримуємо дихання) — видих (рахуємо 1-2-3-4-5-6-7-8). Важливо, щоб видих був вдвічі довшим. Таким чином, ми посилаємо в мозок сигнал, що ми в безпеці.

✅ Молитися. Не беріть відповідальність за все що коїться у світі на себе. Це ноша, яку неможливо понести. Ви — не самі. Якщо ви вірите у Бога — моліться.

✅ Обійми близьких та людей, які поруч.

✅ Озвучте емоцію. Скажіть про те, що ви зараз відчуваєте, проговоріть, що вам зараз страшно. Це допоможе “випустити” емоцію з середини і зменшити її інтенсивність.

✅ Антистрес. Порухайте щось м’яке і приємне на дотик: пластилін, попіт чи м’яка дитяча іграшка; спробуйте малювання і т.п.

✅ Уявіть безпечне місце. Навіть якщо ви зараз у відносній безпеці, ви можете допомогти собі уявою. Змалюйте собі місце, де вам добре і безпечно, спробуйте відчути на дотик, де ви сидите, що бачите, який там запах, що приємного на смак ви відчуваєте, яка звучить музика.

✅ Запах. Відчуйте якийсь приємний запах. Це може бути що-небудь, що є під рукою: пакетик чаю, шампунь чи м’ятна зубна паста. Запахи дуже швидко приводять нас в теперішній момент, можуть “збити” з потоку негативних думок чи емоцій.

✅ Надія. Згадайте про свою мрію. Що ви хочете зробити, коли закінчиться війна?

Дбайте про себе, допомагайте іншим — зберігайте й поширюйте допис.
💙 🧡 Ми переможемо

        Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот «Кіберпес». У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і викладачам у випадку кібербулінгу.

Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

У чат-боті «Кіберпес» можна знайти інформацію про те:

  • що таке «кібербулінг» та як він проявляється;

  • як визначити контент, що містить кібербулінг;

  • що робити, якщо вас кібербулять;

  • як видалити матеріали, що містять кібербулінг;

  • як попередити кібербулінг;

  • як не бути кібербулером.

      За даними міжнародного дослідницького проєкту ESPAD, у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Близько 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще майже 50% — 4 та більше годин.

Представниця ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сильвандер зазначає, що в Україні близько 50% підлітків були жертвами кібербулінгу.

      «Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг. 75% підлітків у анонімному опитуванні підтвердили те, що Instagram, TikTok та Snapchat є основними соціальними платформами для цькування», — додає вона.

За результатами дослідження Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA, партнером якого виступив освітній омбудсмен Сергій Горбачов, станом на 1 квітня 2020 року судами було прийнято 482 Постанови щодо булінгу проти дітей. У 13% випадків справи стосувались кібербулінгу, зокрема погроз та принизливих коментарів та поширення фото і відео без згоди.

      ЮНІСЕФ визначає кібербулінг як цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах та мобільних телефонах, зокрема через:

· поширення брехні або розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;

· повідомлення або погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.

Детальну інформацію, а також посилання для завантаження чат-бот у Telegram і Viber можна знайти нфа сайті Міністерства освіти і науки України за посиланням https://mon.gov.ua/ua/news/5Q-pidlitkiv-v-ukrayini-buli-zhertvami-ckuvan-v-interneti- prezentovano-chat-bot-kiberpes-dlya-dopomogi-u-borotbi-z-kiberbulingom.

Як зосередитися на головномупід час дистанційного навчання?

  Навчання вдома або дистанційно з будь-якого іншого місця може бути дуже ефективним, головне – самоорганізація. Прості поради допоможуть впоратися з великим обсягом роботи і навіть навчитися отримувати задоволення від занять.
Перед початком заняття захистіться від усього, що вас відволікатиме.Передусім – мобільний телефон, навіть якщо він на вібродзвінку, навіть якщо ви плануєте тільки відповідати на СМС. Телефон треба прибрати чимдалі й діставати тільки під час перерв, про які пізніше. Також слід створити навколо себе зону тиші й спокою. Будь-яка незапланована перерва на спілкування зіб’є вас з думки й порушить той порядок запам’ятовування, який ви так довго вибудовували.
Фізіологічні потреби теж не мають відволікати.Під час заняття вам, звичайно, захочеться пити – адже інтенсивна розумова діяльність викликає спрагу. Заздалегідь потурбуйтеся про запас свого улюбленого напою або ще краще – води. Уникайте енергетичних напоїв, якщо ваша мета – саме заняття. Перекус теж має бути приготований заздалегідь: проста і поживна їжа, наприклад, фрукти чи овочі. Уникайте їсти тільки солодке, залиште шоколадному батончику роль десерту – тоді й настрій підвищиться, і з травленням все буде гаразд. Зручний одяг, що не стримує рухів, комфортна температура в кімнаті – усе це теж дуже важливо.Оберіть відповідний час. Кожен знає, сова він чи жайворонок, тож для дистанційного навчання онлайн можна самому вибрати оптимальну годину для заняття: або рано-вранці, або пізно ввечері. Краще сконцентруватися й ефективно позайматися годину, ніж кілька годин боротися з утомою і вдавати активну діяльність. Під час занять, якщо вони тривають понад годину, робіть заплановані перерви: після кожних 45 хвилин переключайтеся на щось інше. Краще за все походити, порухатися, можна зарядитися позитивними емоціями від спілкування з друзями (ось тут і виручить телефон), подивитися коротке відео, перекусити. Довше, ніж на 20 хвилин, відволікатися не варто – адже так можна і забути про головну мету.
До речі, про мету. Дайте відповідь собі на ті запитання, які вас турбують і відволікають від занять. На всі запитання, які виринають необхідно відповісти, інакше мозок буде весь час до них повертатися. Можете навіть виписати їх на папір або обмежитися усними відповідями, головне – щоб вони були логічними, а не емоційними. Наприклад:
«Якщо вивчу ось цей матеріал і ось той, то з усім справлюся, все від залежить від мене».
«Подзвонить чи не подзвонить?» – «Поки що займатимуся й відключу телефон, а потім подивлюся на дзвінки й дізнаюся точно».Позбавтеся будь-якого внутрішнього негативу, пов’язаного з навчанням. Відстежте свої думки з цього приводу.  Замість «Це надто складно для мене» варто казати «Так, це складно, але я молодець і я впораюся». Улюблене пояснення «Я не можу займатися, тому що…» – далі йде виправдання: гамірно, загубилася улюблена ручка, немає підручників, у мене немає до цього здібностей. Замість цього варто говорити собі й іншим: «Так, я хотів би, щоб у мене були інші умови для занять, але поки це не так, я займатимуся в будь-якій ситуації».
   Буває, що усі умови дотримані, уся родина ходить навшпиньки, найкращі онлайн-курси готові допомогти в підготовці, улюблена ручка на столі, зошити і книжки розкладені навколо. А ось посидючості бракує. Хочеться бігати й стрибати, але час іде. Що ж робити? По-перше, усвідомити, що ви належите до кінестетичного типу особистості і потреба в русі – така ж важлива для вас, як їжа і сон, тільки треба правильно використати її в навчанні. Спробуйте такі прийоми:
– Коли читаєте матеріал – підкреслюйте, конспектуйте, робіть таблиці, та помітки. Поєднання руху з розумовою діяльністю допоможе запам’ятати матеріал, краще його систематизувати.
– Слухаєте лекцію і від нерухомості починаєте дрімати? Віджимайте еспандер або розтягуйте гумову стрічку. Можна також робити вправи на фітболі. Звичайно, в класі чи в бібліотеці так не вдасться, зате з онлайн-лекціями – скільки завгодно.
– Доки вчите, сидіть нерухомо й зосереджено, а коли повторюєте чи відповідаєте – можна пострибати або покидати м’ячем у стінку. Ви здивуєтеся, але запам’ятати вийде набагато більше.

Скринька довіри

        Кожен з нас хоче бути там, де його слухають, чують та підтримають. І ми хочемо, щоб у Копанківській гімназії була саме така атмосфера.

        Інколи у кожного з нас можуть виникати проблеми, труднощі, запитання, на які важко знайти відповідь. Буває, виникає потреба поділитися, висловити свої думки, почуття, враження. Хтось хоче розділити свою радість, успіх!

Однак іноді людині може не вистачати сміливості чи рішучості звернутися до інших за допомогою, підтримкою.

Для вас відкрита електронна скринька довіри.

Ви можете написати листа психологу гімназії Милюзиній Ользі Орестівні

 

Якщо:
- Ви маєте якісь пропозиції, побажання або нові ідеї, які б хотіли реалізувати у гімназії
- скарги чи проблеми, про які хотіли би поговорити (конфлікти з вчителями, булінг та інші);
Тоді залишайте повідомлення (за бажанням анонімні) у "Скриньці довіри" за покликанням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd5PqqBq53PUi7Zxkq_

Пам’ятка для підлітків, що потрапили у складну життєву ситуацію, або для тих, кому погано.

1. У разі сильних емоційних переживань давай волю сльозам, як наодинці, так і у присутності інших. У цьому немає нічого страшного. З одного боку — спрацює механізм внутрішньої душевної розради, а з другого — цим можна подати сигнал про твоє важке становище, викликати співчуття і бажання зарадити твоєму горю.

2. Дієвий спосіб боротися з тугою — ставити перед собою досяжні цілі і зрозуміти, що життя не обходиться без розчарувань.

3. Якщо ти втратив спокій через почуття глибокої провини, буде краще спробувати якнайшвидше виправити становище, аніж дати проблемі розростися. Ти вчиниш правильно, якщо розкажеш про все батькам або іншим людям, небайдужим до твоєї долі. Цілком можливо, що спочатку вони будуть прикро вражені, засмутяться, будуть тебе лаяти. Але потім, почнуть думати тільки про те, як тобі допомогти.

4. У будь-якому разі, якщо ти занепокоєний і збентежений, краще не страждати на самоті. Поділись зі своїми переживаннями з людиною, якій ти довіряєш. Щира розмова може знизити емоційне напруження і допоможе подивитись на проблему з іншої точки зору. Зазвичай можна більш-менш заспокоїтись, коли хтось виявляє співчуття до нашого горя і болю.

5. Поширеною помилкою є очікування, що інші здогадаються про твої страждання, почнуть тебе розпитувати і пропонувати допомогу. Але жодна людина не може бачити, що на серці в іншої, зокрема і в тебе, тому сам шукай потрібного контакту, відкрий своє серце тому, кому ти довіряєш і кому до снаги тобі допомогти. Тримати все у собі — те ж саме, що самому тягнути важкий тягар.

6. У виникненні або посиленні пригніченого стану нерідко винна занижена самооцінка. Якщо ти постійно чуєш принизливі вислови про себе й образи, можна почати сприймати себе нікчемною людиною, яка не варта поваги інших. Але поміркуй, хіба хтось має право тебе оцінювати? Хоч би що думали про тебе інші, ти є унікальною особистістю. І якщо комусь щось у тобі не подобається, то це їхні проблеми, а не твої. Шукай спілкування з тими, хто ставиться до тебе по-доброму і з розумінням.

7. Почуття відчаю саме собою не пройде. Якщо відчуєш напад глибокого смутку і нудьги, спробуй переключитися на щось інше, зайнятись якоюсь справою. Не можна сидіти, склавши руки. Якщо ти займаєшся тим, що у тебе добре виходить, то до тебе знову повертається почуття самоповаги, яке зазвичай зникає, коли загострюється депресія.

8. Корисно також займатися тим, що тішить тебе. Походи по магазинах і зроби самому собі або комусь із близьких та друзів приємний подарунок, приготуй свою улюблену страву, перечитай улюблену книжку, порозгадуй кросворди, помалюй, щось відремонтуй удома, зроби ранкову зарядку, піди в спортзал, прогуляйся на свіжому повітрі, покатайся на велосипеді, роликах та ін.

9. Найкращими ліками від пригніченості є допомога іншим — тим, хто переживає важкий період у своєму житті. Співчуття чужій біді й намагання допомогти ділом здатне перекрити власний душевний біль.

10. У жодному разі не вдавайся до спроби приховати, або подолати свою депресію за допомогою наркотиків або алкоголю. Це пастка, в яку потрапляють ті, хто шукає легких шляхів розв’язання проблем. Адже після тимчасової розради і відновлення життєвого тонусу насувається хвиля пригніченості і роздратованості.

11. Якщо твій душевний стан дуже розбалансований і ти відчуваєш, що не в змозі адекватно оцінювати ситуацію, спробуй звернутися до фахівця:психолога, психотерапевта, психіатра. Сьогодні існують служби анонімної допомоги людям у кризових моментах життя.

Кодекс поведінки в конфлікті

Дванадцять правил

1. Дай партнеру «випустити пару». Доки він роздратований, вам не домовитись. Під час його «вибуху» поводься спокійно, впевнено, але не зверхньо.

2. Вимагай від партнера спокійно обґрунтувати свої претензії.  При цьому скажи, що будеш звертати увагу тільки на факти. Людям властиво плутати факти й емоції. Тому частіше запитуй: «Це факти чи ваша думка?» Емоції відкидай.

3. Збивай агресію неочікуваними засобами. Наприклад, спитай поради, згадай минуле, скажи комплімент... (переключи свідомість на щось інше).
4. Не давай негативних оцінок, а говори про свої почуття. Не кажи: «Ви мене обманюєте»,— скажи: «Я відчуваю себе обманутим».
5. Попроси сформулювати бажаний кінцевий результат. Проблема — це те, що потребує розв'язання. Ставлення до людини — це фон, на якому її треба розв 'язати. Визнач разом з партнером проблему і зосередься на ній.
6. Запропонуй партнеру висловити свої думки щодо проблемного питання і свої варіанти розв'язання. Не шукай винних, а шукай вихід із ситуації. Не зупиняйся на першому ж варіанті, створи спектр, а потім обирайте кращий. Шукайте варіанти, які влаштовують обидві сторони. Ви обидва повинні стати переможцями.
7. У будь-якому випадку дай партнеру можливість «зберегти своє обличчя». Не дозволяй собі відповідати на агресію агресією. Не чіпай особистість партнера.
8. Відображуй, як луна, зміст висловлювань партнера. Частіше запитуй: «Я правильно зрозумів, що...?», «Ти хотів сказати...?» Ця тактика не тільки унеможливлює непорозуміння, вона демонструє повагу до людини, що зменшує агресію.
9. Тримайся «на лезі ножа», в позиції «на рівних». Тримайся в позиції спокійної впевненості, вона втримує партнера від агресії, допомагає обом не «втратити обличчя».
10. Не бійся вибачитись, якщо відчуваєш, що винен. По-перше, це обеззброює партнера, по-друге, викликає повагу.
11. Обговори взаємостосунки в майбутньому.
12. Незалежно від результату розв’язання конфліктної ситуації, намагайся не руйнувати взаємостосунки. Вислови свою повагу і добрі наміри, шкодування з приводу виникнення конфліктної ситуації. І якщо ти збережеш стосунки і не даси співрозмовнику «втратити обличчя», не треба буде шукати нового партнера. Адже знайти нового надійного, неконфліктного друга (подругу, знайомого...) — завдання не з простих.

Булінг. Як йому запобігти

«Булінг» – це агресивна поведінка, що зазвичай повторюється. Вона має за мету завдати шкоду, викликати страх або тривогу, або ж створити негативне середовище у школі для іншої особи.

Наслідки булінгу виходять далеко за межі школи і шкільного двору. Якщо ви мати/батько чи опікун, дізнайтеся, на що ви повинні звертати увагу, що ви можете зробити, і куди ви можете звернутися за допомогою.

 

Чи це булінг, якщо моій дитині не завдано фізичного болю?

Булінг може виявлятися у багатьох формах. Він може бути:

• фізичним – завдання ударів, штовхання, пошкодження або крадіжка власності;

• словесним – обзивання, глузування або висловлювання, якими ображається стать, раса або сексуальна орієнтація;

• соціальним – виключення інших із групи чи розповсюдження пліток або чуток;

• в письмовій формі – написання записок або знаків, що є болючими чи образливими;

• електронним (загальновідомий як кібербулінг) – розповсюдження чуток та образливих коментарів з використанням електронної пошти, мобільних телефонів (наприклад, надсилання СМС) і сайтів соціальних мереж.

Булінг є неприпустимим незалежно від того в якій формі він виявляється.

 

Типи булінгу

Чи конфлікт є те ж саме, що і булінг?

Іноді люди плутають конфлікт із булінгом, але це є різні речі.

КОНФЛІКТ ВИНИКАЄ, КОЛИ МІЖ ДВОМА ЧИ КІЛЬКОМА ОСОБАМИ ІСНУЄ НЕЗГОДА, РОЗБІЖНІСТЬ ДУМОК АБО РІЗНІ ПОГЛЯДИ. КОНФЛІКТ МІЖ УЧНЯМИ НЕ ЗАВЖДИ ОЗНАЧАЄ, ЩО ЦЕ Є БУЛІНГ. ДІТИ У РАННЬОМУ ВІЦІ ВЧАТЬСЯ РОЗУМІТИ, ЩО ІНШІ ЛЮДИ МОЖУТЬ МАТИ ІНШУ ДУМКУ, НІЖ ЇХ ВЛАСНА, АЛЕ РОЗВИТОК ЦІЄЇ ЗДАТНОСТІ СПРИЙМАТИ ІНШУ ТОЧКУ ЗОРУ ПОТРЕБУЄ ЧАСУ, І ЦЕЙ ПРОЦЕС ПРОДОВЖУЄТЬСЯ ДО ПОЧАТКУ ПОВНОЛІТТЯ

 

Конфлікт стає булінгом, лише коли він повторюється знову і знову, і існує дисбаланс сил. З часом може з’явитися схема поведінки, за якої особа, що поводиться агресивно у конфлікті, продовжує це робити або навіть загострює конфлікт. Особа, на яку спрямований агресивний конфлікт, може почуватися все менше і менше здатною висловити свою думку і все більше і більше безсилою. Саме тоді негативний конфлікт може перейти у булінг.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.

Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютно не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи, або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття.Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Ми говорили раніше, що кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від оточуючих.

Якщо цькування у школі перетворились зі словесних на фізичні – йди до директора школи або завуча та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

Якщо у школі є психолог, то можна сміливо звернутись до нього, щоб відновити відчуття впевненості у своїх силах та зрозуміти, як діяти далі.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ СВІДКОМ ЦЬКУВАННЯ

Якщо цькують твого друга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, старших товаришів, родичів, батьків тощо.

Якщо твій друг чи подруга поділилися з тобою, що вони потрапили у ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це — вони потребують твоєї підтримки.

У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує, та висміювати проблеми свого друга чи подруги.

Якщо ви дорослий, який потерпав від булінгу колись, то не проходьте повз. Спробуйте захистити дитину, яку ображають. При цьому не слід ображати дітей, які цькують, адже деякі роблять це, тому що самі постраждали від насильства (вдома, у спортивній секції, в іншій школі тощо). У таких випадках вони можуть виміщати свій біль через знущання і приниження слабших за себе.

Деякі діти булять, щоб ловити на собі захоплені погляди оточуючих, а відчуття переваги над іншими приносить їм задоволення. До того ж, нападаючи на когось вони захищаються від цькування. Іноді такі діти дуже імпульсивні і не можуть контролювати свій гнів. У таких випадках справа нерідко доходить і до фізичного насильства.

Спробуйте повідомити про булінг людей зі школи, де це відбувається, або батьків дитини.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ІНШИХ ЦЬКУЄШ ТИ

Зрозумій, булінг – це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще. Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш? Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдати шкоди іншій людині.

Телефони довіри:

 

Дитяча лінія

116-111

або 0(800) 50-02-25

(з 12:00 до 16:00)

Гаряча телефонна лінія

щодо булінгу

116-000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству

116-123 або 0(800) 50-03-35

Уповноважений Президента України з прав дитини

0(44) 25-57-675

Центр надання безоплатної правової допомоги

0(800) 21-31-03

Національна поліція України

102

У Вас вже  бути різний досвід відносин зі світом. Можливо в одних стосунках Ви відчуваєте і поводите себе як сильна і незалежна людина, а в інших дозволяєте на себе тиснути, принижувати .

І, можливо, у Вашому житті є люди, з якими Ви частіше займаєте позицію жертви (це коли Ви дозволяєте принижувати і використовувати себе, а з середини почуваєтеся неповноцінним та нездатним себе відстояти). І здається, що немає можливості протистояти їм.

 

І це також є вибір.

І Ви можете обирати - поводитися  й надалі з позиції приниженого, або почати змінювати свою роль.

ЩО ТАКЕ ПРИНИЖЕННЯ?

 

  • слово або вислів;

  • жест чи знак;

  • ситуація чи поведінка;

 

=

які призводять до того, що людина відчуває свою неповноцінність

 

                Не тільки інші можуть принижувати Вас.

             Ви самі можете це робити по відношенню до себе.

Ви принижуєте себе, коли:

 

  • надто часто не сприймаєте компліментів і зменшуєте свої досягнення  - "Мені просто пощастило…", "Насправді я не такий хороший…";

  • не визнаєте своїх чеснот і приписуєте їх іншим - "Ти зробив всю роботу, я тільки допоміг …", "Я б нічого не зміг зробити без допомоги…";

  • часто випереджуєте особисту думку чиєюсь - "Наш викладач завжди каже…", "Мій товариш міркує…";

  • не хвалите себе, через те, що вважаєте, що не варті цього;

  • відгукуєтеся на обезцінюючі звертання;

  • приймаєте неприємні прізвиська;

  • уникаєте спілкування з людьми, тому що остерігаєтеся їхнього несприйняття;

 

  • вважаєте, що якщо хтось каже чи робить щось приємне для Вас – то це тільки тому, що ця людина ввічлива і добра, а не тому, що Ви цього варті (тобто, думаєте, що це швидше його/її великодушність, ніж Ваша цінність).

 

 

Багато життєвих ситуацій самі по собі не є принизливими. Це такі складні ситуації, коли Ваші інтереси та потреби не співпадають з інтересами та потребами оточуючих. Те, як Ви поводитеся  в них, може або принижувати Вас, або ні.

 

В таких ситуаціях Ви можете:

            1. Поводитися так, ніби Ви "знизу" по відношенню до оточуючих (і тоді Ви відчуваєте себе приниженим) – це коли Ви нехтуєте своїми почуттями чи потребами.

2. Реагувати дуже агресивно, і, захищаючи себе, нехтувати почуттями та потребами оточуючих.

 

3. Ви можете відстоювати себе та свої потреби, відчувати себе рівним і таким же значущим, як і інші, не принижуючи інших та не ігнорувати їх права.

 

У житті бувають різні ситуації.

 

Бувають ситуації, коли найефективнішою є агресивна відповідь.

 

А буває так, що простіше промовчати і перечекати.

Важливо, щоб у Вас було багато різних стратегій поведінки.

 

Також важливо бути уважним не тільки до того, що говорити, а

й до того, як Ви це робите.

 

 

Найчастіше важливі не самі слова, а те, що Ви відчуваєте при цьому і як це виражається у Вашому тоні, голосі, жестах.

 

Наприклад, Ви можете відчувати провину, а виражати роздратування і злість.

Люди часто відчувають провину, коли відстоюють себе. А крім того, може виникати страх, що Васне зрозуміють і відштовхнуть. Або сором від того, що Ваша позиція може ображати когось, - виникає через те, що для нас важливо, як нас сприймають та оцінюють ті, хто нас оточує.

 

Провина та страх несприйняття іншими можуть змушувати Вас відчувати себе неповноцінним та врешті решт поступатися тим, що важливо для Вас. Коли Ви часто переживаєте ці почуття - це може провокувати на принизливу поведінку по відношенню до Вас.

 

У деяких ситуаціях Ви можете  просто виразити всі почуття, які виникають у Вас: "Я боюсь, що ображу тебе, і все-таки, я зроблю так, тому що це дуже важливо для мене."

І це може допомагати Вам відстоювати себе.

 

Коли Ви починаєте відстоювати себе, інші люди можуть не погоджуватися і намагатися повернути Вас у попередній стан. Це не тому, що світ поганий. Просто люди могли звикнути до цього або для них так зручніше.

 

Якщо Ви хочете позбутися позиції приниженої людини, головне не зупинятися на перших поразках і розуміти, що цей шлях може бути не коротким.

Рухатися доведеться невеликими поступами, щоб світ встигав звикнути до того, як Ви змінюєтеся.

Насамперед важливо зрозуміти чого Ви чекаєте від зустрічі зі своїм життям?

Який вибір Ви хочете зробити?

Ви можете його зробити цілковито підлаштовуючись під світ, і Ви можете його зробити, спираючись на свої потреби і, при цьому, враховуючи потреби світу.

Пам'ятати про себе і про те, чого насправді Ви хочете - це один із способів не дати себе принизити. І при цьому  усвідомлювати, що те, чого хочеш Ви, важливо так само, як і те, чого прагнуть оточуючі.

Спробуйте замислитись над тим, як Ви сприймаєте себе у взаємодії зі світом.

Можливо, Ви вважаєте, що Вас часто принижують ті, хто Вас оточує. А, можливо, є тільки певні люди та окремі ситуації, в яких Ви частіше відчуваєте  приниження.

Ви можете згадати ситуацію взаємодії з людьми, де Вас поважали. Що було з Вашими почуттями? Напевно, в середині Вас  було відчуття впевненості у собі, особистої цінності, інтересу до тих, хто Вас оточує.

 

А в якій позиції Ви знаходитеся, коли Вас принижують?

 

Саме ставлення нас самих до себе впливає на те,

як до нас ставляться оточуючі.

Навіть якщо оточуючі більш схильні підкреслювати Ваші вади, попіклуйтеся про себе та своє добре ставлення до себе.

Як Ви думаєте, що спільного між сніжинками та відбитками пальців людини?

 

Здається, що всі вони однакові. Але немає двох однакових сніжинок,  як і немає двох однакових відбитків пальців. Кожна людина є єдиною та унікальною.

 

      Можливо, в миттєвості смутку чи образи, Вам не дуже віриться у свою цінність та вірність обраного шляху. Напевно, в такі хвилини Вам щось не дуже подобається у собі, чи в тому, що відбувається з Вами. Це ще не означає, що Ви не унікальна або не цінна людина.

 

Спробуйте наведені нижче слова поселити десь в середині себе, щоб, навіть у скрутні часи, Вам спадало на думку:

 

Я - це я. У всьому світі немає нікого подібного до мене.

Мені належить все, що  в мене є: моє тіло, включаючи все, що воно робить, мої почуття, якими б вони не були -  тривога, задоволення, напруга, любов, роздратування, радість; всі слова, які я можу вимовляти, - ввічливі, лагідні чи грубі, правильні чи неправильні; мій голос, гучний чи тихий, усі мої дії, звернені до інших людей, чи до мене самого(самої).

Мені належать усі мої фантазії, мої мрії, всі мої надії і страхи.

Мені належать усі мої перемоги й усі мої поразки та помилки.

Усе це належить мені. І тому, я можу дуже близько познайомитися із собою.

І я можу вчинити так, щоб усе у мені сприяло моїм інтересам.

Я можу бачити, чути, відчувати, думати, говорити, діяти.

Я належу собі, і тому, я можу удосконалювати себе.

 

Я – це я, і я – це чудово.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПСИХОЛОГА «ЩО РОБИТИ, ЩОБ ВАС НЕ ПРИНИЖУВАЛИ»

bottom of page